Prokuratura generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zwróciły się do władz Iranu o przekazanie czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu, który w ubiegłym tygodniu został zestrzelony w Teheranie. W katastrofie zginęło 176 osób.

"Biuro prokuratora generalnego i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zwróciły się do odpowiednich organów Islamskiej Republiki Iranu z pytaniem o pomoc prawną związaną z przekazaniem ukraińskim organom rejestratorów lotów samolotu Booeing 737 linii lotniczych Ukraine International Airlines, który wykonywał rejs PS752 Teheran-Kijów i został zestrzelony przez irańskich wojskowych" - poinformowała w środę prokuratura w serwisie Telegram.

Boeing 737-800 linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne "nieintencjonalnie" zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie "błędu ludzkiego". Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)