PKW zajmie się wnioskiem o zakaz wykorzystywania przez KW Sojuszu Lewicy Demokratycznej logotypu składającego się ze słowa "Lewica"; możliwe, że podejmie decyzję na poniedziałkowym posiedzeniu - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Wniosek o zakaz używania przez Komitet Wyborczy Sojuszu logotypu składającego się ze słowa "Lewica" złożył w piątek - jak poinformował portal wPolityce - przewodniczący ugrupowania Polska Lewica Jacek Zdrojewski. Według informacji podanych przez portal Zdrojewski złożył również do PKW zawiadomienie o utworzeniu własnego komitetu - pod nazwą KW Polska Lewica - przez swoją partię polityczną.

Fakt wpłynięcia do Komisji wniosku przewodniczącego Polskiej Lewicy potwierdziła w rozmowie z PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. "Tą sprawą zajmie się PKW. Najbliższe posiedzenie Komisji jest w poniedziałek po południu; być może na nim podjęta zostanie decyzja" - powiedziała Pietrzak.

Inicjatywy szefa Polskiej Lewicy nie chciała komentować rzeczniczka sztabu komitetu SLD Anna Maria Żukowska.

Reklama

PKW zarejestrowała Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej w środę. Pierwotnie komitet ten, z którego list oprócz polityków SLD wystartować mają m.in. politycy Wiosny oraz Lewicy Razem, miał startować pod nazwą KW Lewica; jego bazę stanowić miały struktury SLD. W poniedziałek w PKW złożone zostały dokumenty rejestrujące KW Lewica. Po południu tego dnia Komisja podała, że komitet ten został wezwany do usunięcia wady swojego zawiadomienia dot. nazwy skrótu komitetu. Jak wskazała PKW, skrót nazwy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapisany w ewidencji partii to w dalszym ciągu "SLD".

Zgodnie z kodeksem wyborczym, nazwa komitetu wyborczego partii politycznej musi zawierać nazwę tej partii lub jej skrót, przy czym muszą one odzwierciedlać zapis w ewidencji partii politycznych. Aby umożliwić rejestrację komitetu pod nazwą Lewica, w zeszłym tygodniu Konwencja Krajowa SLD przyjęła zmianę w statucie partii, zgodnie z którą słowo "Lewica" miało stać się oficjalnym skrótem nazwy ugrupowania. Zmiana dokonana w statucie została zgłoszona do Sądu Okręgowego w Warszawie, który prowadzi ewidencję partii politycznych.

O odrzucenie przez sąd zgłoszonej przez SLD zmiany wniósł jednak Zdrojewski, argumentując, że nowy skrót nazwy ugrupowania niewystarczająco odróżnia się od nazw partii już istniejących. Polityk zgłosił też sądowi, że decyzja SLD o zmianie skrótu swojej nazwy mogła zostać podjęta z naruszeniem statutu tego ugrupowania.