Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin najprawdopodobniej weźmie udział w rozpoczynającym się w środę w Warszawie spotkaniu na temat budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie - dowiedziała się w poniedziałek PAP ze źródeł w Kijowie.

"Wizyta jest przygotowywana, jednak ostatecznego potwierdzenia na razie nie ma" – powiedzieli PAP rozmówcy z kręgów dyplomatycznych.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Wezmą w nim udział przedstawiciele kilkunastu państw, m.in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo, a także premier Izraela Benjamin Netanjahu. Część z uczestniczących państw nie ogłosiła jeszcze, kto będzie ich reprezentował.

Wcześniej amerykański sekretarz stanu Pompeo mówił, że szczególna uwaga poświęcona zostanie wpływom Iranu w regionie Bliskiego Wschodu. Iran, który nie został zaproszony na konferencję, kilka razy bardzo krytycznie wypowiadał się na temat tego, że to Polska jest współorganizatorem wydarzenia i ostrzegał, że może to negatywnie wpłynąć na stosunki dwustronne.

Jeszcze w styczniu rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz poinformowała, że do Warszawy nie przyjedzie Federica Mogherini, która w dniach konferencji będzie przebywała z wcześniej zaplanowaną oficjalną wizytą w Afryce. Później szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz przekazał, że w konferencji nie weźmie też udziału Rosja.