Dariusz Przywieczerski, były prezes skazany prawomocnie w 2005 r. i od tego czasu poszukiwany listy gończym, zostanie przez USA wydany Polsce – dowiedział się DGP.

Informację potwierdziliśmy w trzech niezależnych od siebie źródłach. Jako pierwszy informacje podał portal TVP Info. Z ustaleń DGP wynika, że Stany Zjednoczone zaakceptowały polski wniosek ekstradycyjny w sprawie skazanego w tzw. aferze FOZZ Dariusz Przywieczerskiego.

-To efekt współpracy ministerstw: sprawiedliwości, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i premiera. Dzisiaj policjanci udają się do USA po Przywieczerskiego. Będzie w Polsce w piątek po południu lub w sobotę rano – mówi nasz informator z kręgów rządowych.

Reklama

Sprawa sięga początku lat 90. i głośnej przez lata afery dotyczącej Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego. Dariusz Przywieczerski został w 2005 r. skazany na 2,5 roku więzienia w tej sprawie, ale kary nie odbył bo uciekł z Polski i do dzisiaj jest poszukiwany listem gończym jako jedna z ostatnich osób, która nie odpowiedziała za sprawę przez lata nazywaną „matką wszystkich afer w Polsce”. Tygodnik „Wprost” w 2009 r. pisał opierając się na źródłach w Ministerstwie Sprawiedliwości, że Przywieczerski rozpoczął współpracę z CIA i udzielił amerykańskiemu wywiadowi informacji o agenturze rosyjskiej działającej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Informacje te nigdy nie zostały jednak potwierdzone.

FOZZ powołano w 1989 r., by poufnie wykupywał długi zaciągnięte przez władze PRL na Zachodzie w latach 70. i 80. Organa śledcze szacują, że w latach 1989-90 Skarb Państwa stracił 354 mln zł. Zdaniem prokuratury, pieniądze przywłaszczono lub rozdysponowano niezgodnie z prawem na rzecz wielu spółek.

W procesie FOZZ Dariusz Przywieczerski jest jednym z sześciu oskarżonych. Prokuratura zarzucała mu zagarnięcie na szkodę funduszu (czyli Skarbu Państwa) prawie 1,57 mln USD.