Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin na sobotnim spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel omówi realizację wspólnych projektów z uwzględnieniem zagrożeń dla nich ze strony państw trzecich.

"To realizacja wielkich wspólnych projektów komercyjnych na tle zagrożeń ze strony państw trzecich dla tych projektów" - powiedział Pieskow, przedstawiając tematy planowanych rozmów, które mają się odbyć w sobotę po południu pod Berlinem. Kwestii zagrożeń dla wspólnych rosyjsko-niemieckich projektów nie rozwinął.

Wcześniej Berlin i Moskwa informowały, że podczas sobotnich rozmów w pałacu Meseberg, podberlińskiej rezydencji niemieckiego rządu, zostanie poruszony temat gazociągu Nord Stream 2. To projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Reklama

Pieskow powiedział dziennikarzom, że na rozmowach pod Berlinem zostaną "też, oczywiście, poruszone najbardziej aktualne tematy międzynarodowe - Ukraina, Syria".

Przedstawiciel Kremla dodał, że liderzy raczej nie będą dyskutować możliwości udzielenia wspólnej pomocy Turcji w związku z jej trudnościami gospodarczymi. "To należy omawiać z Turcją" - powiedział.

Pieskow podał, że rozmowy Putina z Merkel mają się rozpocząć od oświadczenia obojga polityków dla prasy.

Rzecznik Kremla przypomniał, że w sobotę prezydent Rosji odwiedzi też Austrię, gdzie będzie na ślubie minister spraw zagranicznych Karin Kneissl.