Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne wobec USA oświadczenie Unii Europejskiej dotyczące planów przenosin amerykańskiej ambasady do Jerozolimy - podała w sobotę czeska agencja CTK, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Rzeczniczka czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych Michaela Lagronova powiedziała CTK, że Republika Czeska nie widzi powodu, dla którego UE miałaby zajmować stanowisko w tej sprawie.

Czeska agencja poinformowała także, że palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło ubolewanie w związku z decyzją trzech unijnych państw. Zgodnie z jego oświadczeniem Czechy, Węgry i Rumunia poniosą pełną odpowiedzialność za konsekwencje swojego kroku, zwłaszcza za przyszłe stosunki z arabskim i islamskim światem.

Przygotowywane przez europejską służbę dyplomatyczną oświadczenie miało zawierać deklarację, że kraje członkowskie Unii nie będą przenosić swoich ambasad do Jerozolimy. Zdaniem rzeczniczki MSZ wykraczało ono poza ramy grudniowego stanowiska szczytu prezydentów i premierów Unii, w którym stwierdzono, że jedynym realistycznym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest powstanie dwóch państw, z Jerozolimą jako ich stolicą.

Prezydent Czech Milosz Zeman wielokrotnie opowiadał się za wzięciem przykładu z USA i przenosinami ambasady do Jerozolimy. W maju Republika Czeska otworzy w Jerozolimie konsulat honorowy, a w listopadzie, podczas planowanej wizyty Zemana w Izraelu, ma zostać otwarte Centrum Czeskie.