W rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem mówiłem, że potrzebujemy dobrej ceny i warunków zakupu systemu Patriot; Trump zapewnił, że uda się je wynegocjować i to się udało - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano w środę w Warszawie umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot dla Polski.

Po uroczystości prezydent Duda powiedział dziennikarzom, że temat zakupu uzbrojenie, w tym zestawów Patriot, był poruszany w rozmowach z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "Mając świadomość, jak niesłychanie drogie są to zakupy, powiedziałem do pana prezydenta (Donalda Trumpa), że potrzebujemy dobrej ceny i dobrych warunków; jeżeli to będzie, to jesteśmy w stanie to zrealizować" - powiedział Duda.

Przekazał też, że Trump zapewnił go wówczas, iż "będzie dobrze". "I pan prezydent (Trump) powiedział: +zobaczysz, uda się wynegocjować dobre warunki+, no i to się udało" - relacjonował Duda.

Wyraził zadowolenie z podpisania umowy. Zaznaczył, że jest to najnowocześniejszy system tego typu. "Jest to absolutny +top of the top+" - oświadczył. Dodał, że w perspektywie są zakupy "kolejnych elementów". Zastrzegł jednak, że to "kwestia przyszłości". "To się oczywiście rozkłada na lata" - zaznaczył.

Jak mówił Duda, Polska "bardzo ambitnie" podchodzi do "budowy bezpieczeństwa". "Chcemy stworzyć Polakom jak najlepsze warunki rozwoju, a to przede wszystkim oznacza zapewnienie bezpieczeństwa i na tym nam ogromnie zależy" - zapewnił.

Zestawy Patriot dla Polski mają być dostarczane w latach 2022-24. Według deklaracji z lipca ub.r. Polska otrzyma jednostki ogniowe w najnowocześniejszej dostępnej konfiguracji. Pierwsza partia ma być wyposażona w radary sektorowe, w drugiej fazie mają być dostępne radary dookólne; zapowiedziano też prace nad włączeniem w polski system tańszych pocisków, które mają być uzupełnieniem dla pocisków antybalistycznych PAC-3 MSE. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym systemem zarządzania polem walki IBCS.

Za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 mld 750 mln dolarów; to dobra cena - poinformował Mariusz Błaszczak.

W ubiegłym tygodniu zostały podpisane warte prawie 950 mln zł umowy offsetowe związane z planowanym kontraktem, dotyczące transferu technologii i udziału polskiego przemysłu w dostawach i obsłudze zestawów Patriot dla polskich sił zbrojnych.

Największy z dotychczasowych kontraktów zbrojeniowych w Polsce był negocjowany w formule międzyrządowej od kwietnia 2015 r.; od jesieni ub.r. trwały negocjacje offsetu.

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. Program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, którego podstawą będą zestawy Patriot, zakłada, że będzie to system mobilny, umożliwiający obronę wybranych obszarów - ważnych obiektów, zgrupowań wojsk i kontyngentów za granicą.