Bezpieczeństwo nie ma ceny; to jest ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska - powiedział prezydent Andrzej Duda, podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę do Polski amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot.

"To jest ogromny krok naprzód dla całego polskiego wojska, jeżeli mówimy o budowaniu nowoczesnej, dobrze wyposażonej armii, jeżeli mówimy o modernizacji polskiej armii, to właśnie mówimy, że będziemy ją wyposażyli w tego typu uzbrojenie" - powiedział Duda.

Podkreślił też, że zestawy Patriot wraz z innymi systemami polskiej obrony będą tworzyć "płaszcz ochronny przed wszelkiego rodzaju atakiem powietrznym".

"To ogromne pieniądze, ale wszyscy doskonale wiemy, także z naszego doświadczenia historycznego, że bezpieczeństwo nie ma ceny" - podkreślił prezydent przypominając też, że o zakupie amerykańskich zestawów obrony powietrznej Patriot rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Prezydent podziękował też za prace nad umową dot. zestawów Patriot ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi oraz b. szefowi MON Antoniemu Macierewiczowi.

W środę szef MON podpisał umowę na dostawę amerykańskich zestawów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot dla Polski; będą one podstawą programu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła". Szef MON poinformował, że za system Patriot razem z systemem zarządzania polem walki zapłacimy 4 miliardy 750 milionów dolarów.