Czoło Władimirowi Putinowi ma zamiar stawić siedmiu kontrkandydatów. Do wyborów nie dopuszczono najgłośniejszego przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego. Jego zwolennicy wzywają do bojkotu wyborów.Część antyputinowskiej opozycji krytykuje Sobczak i Jawlinskiego za udział w wyborach, co uznaje za formę legitymizacji reżimu. W myśl tej tezy uniemożliwienie startu w wyborach Aleksiejowi Nawalnemu, jednemu z najwyrazistszych liderów opozycji i aktywiście antykorupcyjnemu, sprawia, że przeciwnicy władzy powinni zbojkotować wybory. Dla Kremla tymczasem walka o wysoką frekwencję jest równie ważna, co dobry wynik prezydenta Putina.

KONTRKANDYDACI:

Siergiej Baburin
Rosyjski Sojusz Ogólnoludowy
hasło: Prawdziwy Rosjanin

Dawniej związany z komunistami, obecnie pozycjonuje się bardziej jako przedstawiciel alternatywy z silnym elementem konserwatywnym i nacjonalistycznym. W 1991 r. jako jeden z siedmiu deputowanych głosował przeciwko rozwiązaniu ZSRR. W ławach rosyjskiego parlamentu zasiadał w latach 1990–2000 i 2003–2007. Domaga się odbudowy ZSRR i uznania niepodległości Naddniestrza oraz donbaskich republik ludowych.

Pawieł Grudinin
Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej
hasło: Sprawiedliwość, ojczyzna, lud

Wysunięcie dyrektora sowchozu im. Lenina i wieloletniego deputowanego moskiewskiej Dumy obwodowej było niespodzianką. Do tej pory w wyborach z ramienia KPFR zwykł startować jej lider Giennadij Ziuganow. W czasie kampanii wyborczej media odkryły u Grudinina kilkanaście zagranicznych rachunków bankowych i rezydencję w hiszpańskim Salou na Costa Dorada. Komunista wzywa do nowej industrializacji, wystąpienia z WTO i zwiększenia wydatków socjalnych.

Grigorij Jawlinski
Jabłko
hasło: Droga do przyszłości

Deputowany do Dumy w latach 1993–2003, w latach 2011–2016 radny Petersburga. Jeden z weteranów liberalnej części rosyjskiej sceny politycznej. Wieloletni krytyk Putina. Postuluje demokratyzację kraju, obniżenie podatków i troskę o najbiedniejszych. Proponował przeprowadzenie na Krymie kolejnego referendum, zgodnego z ukraińskim prawem i pod ścisłą kontrolą międzynarodową. Chce normalizacji stosunków z Zachodem.

Ksienija Sobczak
Inicjatywa Obywatelska
hasło: O prawdę, odwagę, młodość

Była celebrytka i dziennikarka, córka Anatolija Sobczaka, mera Petersburga w latach 1991–1996, pod którego skrzydłami Władimir Putin zaczynał swoją cywilną część kariery. Pozbawiona doświadczenia politycznego, walczy zwłaszcza o głosy liberalnie nastawionej części elektoratu. Zapowiada demokratyzację Rosji i rozwiązanie sporów z Zachodem. Nie wykluczyła podjęcia rozmów o statusie Krymu.

Maksim Surajkin
Komuniści Rosji
hasło: Przywrócimy władzę sowiecką

Historyk zapowiadający „dziesięć stalinowskich ciosów w kapitalizm”. Obiecuje przywrócenie władzy rad, nacjonalizację banków, kolei i „bazowych sektorów realnej gospodarki” oraz powrót do regulacji cen. Popiera obecną politykę zagraniczną Kremla jako „nastawioną patriotycznie”, ale zapowiada zbliżenie z dawnymi republikami ZSRR i budowę związku państw antyimperialistycznych na kształt Układu Warszawskiego.

Boris Titow
Partia Wzrostu
hasło: Pracujący człowiek nie powinien być biedny

Ekonomista, od 2012 r. zajmuje stanowisko pełnomocnika prezydenta Putina ds. obrony praw przedsiębiorców. Sam dysponuje majątkiem szacowanym na kilkaset milionów dolarów. Zapowiada ochronę interesów biznesu i troskę o wzrost PKB. Do 2007 r. był członkiem kremlowskiej Jednej Rosji. Później, najpewniej na zlecenie władz, zajął się budową prawicowej partii systemowej opozycji, czyli mającej zagospodarowywać umiarkowanie antyputinowski elektorat, tak by nie zagrażać systemowi.

Władimir Żyrinowski
Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji
hasło: Wielki skok naprzód

Żyrinowski to prawdziwy weteran rosyjskiej sceny politycznej. W Dumie zasiada nieprzerwanie od 1993 r., zbliżające się wybory prezydenckie będą dla niego wyścigiem numer sześć. Znany z bulwersującego zachowania, zagospodarowuje nacjonalistyczny elektorat, ale w relacjach z Kremlem dotrzymuje niepisanych reguł gry. W kampanii zapowiadał opiekę nad najbiedniejszymi, ochronę języka rosyjskiego i całościową reformę systemu państwowego.