Tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie będą m.in. sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa i przyszłości Unii Europejskiej - poinformował PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, wizyta w stolicy Węgier podkreśla ciągłość naszej polityki wobec regionu.

Premier Morawiecki uda się do Budapesztu 3 stycznia; będzie tam rozmawiał m.in. z premierem Viktorem Orbanem.

"Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie jest przede wszystkim wyrazem naszego inwestowania w solidarność regionalną" - poinformował w piątek PAP Szymański.

Jak dodał, "dostrzegając znaczenie wszystkich stolic w Europie, po owocnych rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Brukseli i premier Wielkiej Brytanii Theresą May w Warszawie na samym początku urzędowania, premier Morawiecki chce podkreślić ciągłość naszej polityki wobec regionu".

"Prowadzimy wiele wspólnych spraw na forum UE. W rozpoczynającym się roku to przede wszystkim negocjacje budżetu wieloletniego po roku 2020. Mamy tu zaawansowane prace nad wspólnym stanowiskiem regionalnym" - podkreślił wiceminister.

Szymański dodał, że "przedmiotem rozmów będą także sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa oraz przyszłości UE". "We wszystkich tych sprawach chcemy, by region mówił możliwie wspólnym głosem. Tylko wtedy interesy Polski i Europy Środkowej będą odpowiednio widoczne w agendzie UE" - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że "relacje z Budapesztem to nie tylko kwestie unijne". "Premierzy będą mieli okazję, by podsumować Rok Kultury Węgierskiej w Polsce oraz omówić inicjatywy w zakresie współpracy kulturalnej na przyszłość" - dodał. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski