Jeśli rzeczywiście PO na posiedzeniu Sejmu złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności, to najpierw będziemy musieli je odrzucić, a dopiero potem przeprowadzić zmiany w rządzie - powiedział we wtorek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jarosław Gowin, zapytany w radiu Zet, dlaczego zapowiadana rekonstrukcja rządu tak się przedłuża, przyznał, że "rzeczywiście był plan, by przeprowadzić ją na przełomie listopada i grudnia".

"Myślę jednak, że jeśli rzeczywiście jutro, na tym posiedzeniu Sejmu Platforma Obywatelska złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności, to najpierw będziemy musieli na następnym posiedzeniu rządu to wotum odrzucić i dopiero potem przeprowadzić zmiany w rządzie" - powiedział i dodał: "trudno, żebyśmy to robili pod pręgierzem ataków opozycji".

Szef PO Grzegorz Schetyna w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że jeśli Beata Szydło nie poda rządu do dymisji, PO razem z Nowoczesną i PSL, zgłosi wniosek o konstruktywne wotum nieufności.

Wicepremier Gowin został również zapytany o tweeta Donalda Tuska, który napisał w niedzielę na swoim prywatnym koncie na Twitterze: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie".

Zdaniem Gowina Tusk jest "wybitnie zdolnym politykiem; tak zdolnym, że aż zdolnym do wszystkiego". "Niestety tutaj posunął się bardzo daleko, dlatego, że w ferworze walki z obecnym obozem rządowym zrobił coś (...), co bardzo szkodzi wizerunkowi Polski" - ocenił i dodał, że to dla niego oczywiste, że Tusk mimo swoich deklaracji nie zszedł z polskiej sceny politycznej. Jego zdaniem, potwierdził w ten sposób swoje plany startu w wyborach prezydenckich w 2020 r.