Polska i Węgry mają bardzo udaną współpracę gospodarczą i będą ją jeszcze rozwijać; chcemy uruchomić kilka dużych polsko-węgierskich projektów o dużej wadze ekonomicznej - powiedział w piątek premier Węgier Viktor Orban.

Premier Węgier na wspólnej konferencji prasowej z premier Beatą Szydło w Warszawie, podkreślał, że Polska to jeden z krajów o "największym sukcesie w Unii Europejskiej". Chwalił Polskę za dobre wyniki w dziedzinie ekonomii, kultury i nauki.

"Możemy powiedzieć, że Unia Europejska byłaby o wiele biedniejsza bez Polski (...) Wyniki gospodarcze Polski, to jak lokomotywa dla całej Unii" - przekonywał Orban, zaznaczając jednocześnie, że w tej dziedzinie Węgry "depczą Polsce po piętach".

Jak ocenił, można powiedzieć, że spotyka się dwóch premierów regionu, bez którego wyniki UE byłyby o wiele słabsze. "Bez tego regionu w ogóle projekt europejski nie mógłby osiągnąć sukcesu" - ocenił Orban.

Podkreślał, że Polska i Węgry miały i mają bardzo udaną współpracę gospodarczą i będą ją jeszcze rozwijać. "Rozmawialiśmy z premier Szydło o tym, że koniecznie chcielibyśmy uruchomić w następnym okresie kilka dużych polsko-węgierskich projektów. Jeżeli pozostałe kraje V4 się przyłączą, chętnie ich powitamy" - powiedział Orban. Zaznaczył, że chodzi mu o projekty o "dużej wadze ekonomicznej".