Zastępca prokuratora generalnego Rosji Aleksandr Buksman wezwał w czwartek prokuratorów, by wykorzystali w pełni doświadczenie przeciwdziałania ekstremizmowi, w tym w internecie, w okresie przed wyborami prezydenckimi w Rosji w marcu 2018 roku.

"Prokuratorzy powinni dalej pracować nad wykrywaniem i blokowaniem w internecie zasobów zawierających wezwania ekstremistyczne, nad usuwaniem ze stron internetowych zabronionych materiałów" - powiedział Buksman na posiedzeniu kolegium Prokuratury Generalnej.

Wskazał też na konieczność podejmowania skrupulatnych działań w celu likwidowania działalności organizacji ekstremistycznych. Wśród takich działań wymienił zwracanie się do sądów z wnioskami "o uznanie za niepożądane stowarzyszeń zagranicznych, które tworzą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

"Uruchomić należy w pełni doświadczenie przeciwdziałania akcjom ekstremistycznym w czasie kampanii wyborczej" - podkreślił Buksman.

W ostatnich dniach szef Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin opowiedział się za tym, bo strony internetowe zawierające treści ekstremistyczne mogły być blokowane bez decyzji sądu. Propozycje te - jak napisała czwartkowa "Niezawisimaja Gazieta" - "potencjalnie rozwiązują ręce władzom w walce z oponentami politycznymi", gdyż obecne prawo o przeciwdziałaniu ekstremizmowi pozwala przy odpowiedniej interpretacji na uznanie działalności politycznej i opozycyjnej za działalność ekstremistyczną.