Byłem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzania dwukadencyjności w tych wyborach samorządowych; bardzo się cieszę, że rezygnacja z takiej propozycji została zasygnalizowana - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w połowie maja, że PiS w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi.

Prezydent, który we wtorek spotkał się z samorządowcami podkreślił, "że partia, która obecnie ma większość w parlamencie, która stworzyła rząd, poprzez wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego, zdecydowanie stwierdziła, iż nie będzie projektu ustawy, który będzie ograniczał możliwość kandydowania w najbliższych wyborach samorządowych osobom, które takie stanowiska w tej chwili sprawują, co najmniej drugą kadencję".

"Ja byłem zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia takiego ograniczenia w tych wyborach i także bardzo się cieszę, że to rozwiązanie w postaci rezygnacji z takiej propozycji zostało zasygnalizowane. Mam nadzieję, że to kończy dyskusję na ten temat" - podkreślił Andrzej Duda.