Według wyliczeń, skutkami cyklonu dotkniętych zostało blisko 300 tys. ludzi. 50 osób poniosło śmierć. Enawo zniszczył pola uprawne wanilii, ryżu i innych potrzebnych roślin. Ryż jest na wyspie głównym składnikiem pożywienia.

Akcję zbierania środków na pomoc poszkodowanym na Madagaskarze zainicjowali misjonarze oblaci - wskutek cyklonu ucierpiały też oblackie misje na wyspie. Przedsięwzięcie prowadzi też redakcja czasopisma "Misyjne Drogi" oraz portal misyjne.pl

"Uboga społeczność wyspy z trudem pracuje co roku na to, aby plony mogły zaspokoić ich lokalne potrzeby. W tym roku sytuacja jest wyjątkowo trudna: przed tragedią kraj był dotknięty przez ogromne susze i farmerzy nie mogli rozpocząć zasiewu ryżu. Sadzonki przygotowane na tegoroczną uprawę zostały zniszczone przez Enawo" – poinformował w imieniu organizatorów zbiórki redaktor naczelny dwumiesięcznika "Misyjne Drogi" o. Marcin Wrzos.

Reklama

Udział w akcji można wziąć m.in. dokonując wpłaty poprzez formularz dostępny na stronie misyjne.pl. Akcja potrwa do końca kwietnia.(PAP)