Autopromocja

Więcej obcokrajowców na budowach

2 września 2008

ZMIANA PRAWA Wzrost konkurencji wśród architektów i inżynierów budowlanych zakłada rządowa nowelizacja ustawy o tych samorządach.

Zmiana ustawy o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów przewiduje rozszerzenie kręgu osób wykonujących te zawody. Nowelizacja, którą dziś zajmie się Sejm, ma charakter dostosowujący do prawa wspólnotowego.

Wejście Polski do UE sprawiło, że nasz kraj ma obowiązek umożliwić prowadzenie działalności zawodowej obywatelom innych państw członkowskich. Zdaniem resortu infrastruktury, potrzebna jest zmiana prawa krajowego, które reguluje nadawanie uprawnień do wykonywania zawodu adwokata, urbanisty i inżyniera budowlanego. Potwierdzanie kwalifikacji ma należeć do samorządów zawodowych. Projekt określa więc dokumenty i procedury niezbędne do uzyskania uprawnień, jakimi powinien legitymować się architekt polski i obcokrajowiec z innego państwa UE. Na głównego inspektora nadzoru budowlanego nałożono obowiązek prowadzenia w formie elektronicznej centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane, rzeczoznawców oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: GP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.