Port instalacyjny potrzebny od zaraz

farmy wiatrowe
farmy wiatroweShutterStock
4 lipca 2023

W najbliższych latach udział polskich firm w budowie farm wiatrowych na morzu ma sięgać 20–30 proc. Wraz z upływem czasu powinien rosnąć.

Port Szczecin-Świnoujście ogłosił w ostatnich dniach przetarg na budowę terminalu instalacyjnego na potrzeby projektów offshore – wiatraków na Bałtyku. Budowa ruszy w tym roku. Ma być gotowy na przełomie lat 2024 i 2025. Drugim polskim portem instalacyjnym ma być Gdańsk. Tu zapowiada się opóźnienie mające związek ze sporem rządu z Unią Europejską o pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Jeśli nie powstanie na czas, wykonawcy skorzystają z usług zagranicznej konkurencji, na czym straci polska gospodarka.

Opcje awaryjne

Planowany terminal w Świnoujściu będzie służył do przeładunku, składowania i wstępnego montażu elementów morskich turbin wiatrowych oraz serwisowania eksploatowanych turbin wiatrowych. Korzystać z niego będzie przede wszystkim Orlen we współpracy z Northland Power. Obiekt ma mieć 17 ha powierzchni do składowania części turbin. Powstać ma też budynek administracyjny.

Pozostało 87% treści
Czytaj wszystkie artykuły
już od 14,90 zł za pierwszy miesiąc.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie i podatkach.
Czytaj raporty, analizy i wyjaśnienia ekspertów.
Autopromocja
381453mega.png
381455mega.png
381148mega.png
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.