Katar przeznaczy 100 milionów dolarów na wsparcie humanitarne Ukrainy - poinformował w piątek premier Denys Szmyhal. Fundusz zostanie przeznaczony na rozminowywanie oraz wsparcie ukraińskich systemów edukacji i zdrowia - podała agencja Reutera.

Premier spotkał się w piątek w Kijowie ze swoim katarskim odpowiednikiem, szejkiem Mohammedem bin Abdulrahmanem al Thanim. Szejk, który pełni również funkcję ministra spraw zagranicznych niewielkiej, ale bardzo bogatej monarchii Zatoki Perskiej, ma również rozmawiać z szefem ukraińskiego MSZ Dmytro Kułebą.

Resort spraw zagranicznych Kataru powiadomił w oficjalnym oświadczeniu, że wśród tematów spotkania premierów obu państw poruszono kwestię przedłużenia umowy zbożowej oraz możliwości "deeskalacji konfliktu" - podała kuwejcka agencja informacyjna Kuna. Rzecznik MSZ Madżed bin Mohammed al Ansari przypomniał, że Katar wzywał do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Premier Ukrainy podkreślił, że wycofanie się przez Rosję z umowy zbożowej, na mocy której mimo wojny kontynuowany był eksport żywności z Ukrainy droga morską, wystawiło na ryzyko miliony mieszkańców Afryki i Azji. "Odejście od umowy zbożowej stanowi zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości" - brzmi oświadczenie ukraińskiego MSZ. (PAP)

os/ adj/