Wstępne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych na Litwie wskazują na zwycięstwo opozycyjnej partii socjaldemokratycznej. Według danych Głównej Komisji Wyborczej, po przeliczeniu około 30 proc. głosów, Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) zdobyła 23,41 proc. głosów.

Opozycyjny Litewski Związek Rolników i Zielonych uzyskał 14,54 proc., a rządzący Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci – prawie 12 proc.

Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) Waldemar Tomaszewski jest zadowolony ze wstępnych wyników głosowania. Według jego szacunku AWPL-ZChR uzyskało 5 proc. głosów w skali kraju.

AWPL-ZChR ma już też zapewnione jedno stanowisko mera. Główna Komisja Wyborcza potwierdziła, że Zdzisław Palewicz, dotychczasowy mer rejonu solecznickiego, w niedzielę zdobył około 80 proc. głosów.

Frekwencja wyborcza w niedzielę wyniosła 48,97 proc. i jak podkreśla Główna Komisja Wyborcza, była najwyższa od 20 lat w wyborach lokalnych. W poprzednich wyborach, w 2019 r. frekwencja wyniosła 47,8 proc.

O 1498 miejsc radnych w kraju w niedzielę walczyło około 14 tys. osób, a o stanowiska 60 merów – ponad 400 osób. Tam, gdzie żaden z kandydatów na mera nie zdobył ponad 50 proc. głosów, za dwa tygodnie, 19 marca, odbędzie się druga tura wyborów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ zm/