Władze Mołdawii ogłosiły w piątek cofnięcie koncesji na nadawanie na terytorium tego kraju sześciu stacjom telewizyjnym. Decyzję uzasadniono rozpowszechnianiem w emitowanych przez nich programach rosyjskiej propagandy.

Jak poinformowała działająca przy mołdawskim rządzie Komisja ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, decyzja o cofnięciu koncesji będzie obowiązywała do czasu ustania obowiązującego w kraju stanu wyjątkowego. Wprowadzono go w lutym br. po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

W piątkowym komunikacie komisja wyjaśniła, że decyzja "zapadła w celu ochrony krajowej przestrzeni informacyjnej oraz zapobiegnięciu pojawienia się ryzyka dezinformacji lub próby manipulacji opinią publiczną".

Komisja sprecyzowała, że stacje zostały zawieszone w nadawaniu programów na terytorium Mołdawii na podstawie licznych naruszeń stwierdzonych przez monitorująca prezentowane przez nie treści Radę Audiowizualną.

W dokumencie sprecyzowano, że koncesję na nadawanie cofnięto telewizjom: RTR Moldova, Primul in Moldova, Accent TV, NTV Moldova, TV6, a także Orhei TV.

Komentująca w piątek wieczorem decyzję Komisji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych prezydent Mołdawii Maia Sandu wskazała, że w związku z zagrożeniami związanymi z wojną w sąsiedniej Ukrainie mołdawska przestrzeń informacyjna musi być bezpieczna i pozbawiona prowokacyjnych działań. (PAP)

zat/ sp/