Pierwszy rosyjski bank oficjalnie wchodzi na rynek okupowanego przez Rosjan terytorium obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Aneksja w działaniu. Pierwszy rosyjski bank - Promswiazbank - oficjalnie wchodzi na okupowane terytorium obwodu donieckiego. Między innymi ma masowo wydawać mieszkańcom karty +Mir+ (rosyjski zamiennik systemów Visa czy MasterCard)" - napisał Andriuszczenko w komunikatorze Telegram.

"Faktycznie to bezpośrednia integracja systemu bankowego okupowanych terytoriów z systemem rosyjskim" - podkreślił.

We wcześniejszym wpisie opublikował kilka zdjęć z Mariupola. "Tablica ogłoszeń. Nowy jedyny oddział banku z bankomatem. Polepszenie życia od Rosji to zniszczenie cywilizacji i powrót do średniowiecza. Regres jako gwarancja siły nazistowskiego reżimu" - napisał doradca mera.

Jedno ze zdjęć opublikowanych przez Andriuszczenkę przedstawia logo Centralnego Banku Republikańskiego, czyli banku utworzonego w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej w 2014 roku. Na kartce napisano, że w banku nie można wypłacać pieniędzy z ukraińskich kart płatniczych.

Na zdjęciu tablicy ogłoszeń widać m.in. napisany na kartce kolorowym flamastrem rozkład jazdy transportu publicznego. (PAP)

ndz/ ap/