Szwajcaria odrzuciła wniosek Niemiec o reeksport na Ukrainę szwajcarskiej amunicji do niemieckich wozów bojowych Marder - przekazał szwajcarski tygodnik Sonntagszeitung. Prawo Szwajcarii zabrania reeksportu śmiercionośnej broni do miejsc konfliktów.

Bojowe wozy piechoty Marder są produkowane przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall, który również wytwarza amunicję w Szwajcarii. Jeden z takich zakładów znajduje się w Zurychu - poinformował Sonntagszeitung.

"Wniosek Niemiec o przekazanie szwajcarskiej amunicji został rozpatrzony negatywnie ze względu na neutralność Szwajcarii i obowiązkowe kryteria zawarte w przepisach dotyczących uzbrojenia (zakaz reeksportu broni do stref konfliktów - PAP)" - powiedział rzecznik Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (SECO) Szwajcarii Fabian Maienfisch.

Zgodnie ze swoim ustawodawstwem Szwajcaria nie zezwala na wywóz uzbrojenia i sprzętu wojskowego, jeśli kraj przeznaczenia jest zaangażowany w wewnętrzny lub międzynarodowy konflikt zbrojny.

"Ze względu na czas trwania i intensywność walk między Rosją a Ukrainą, oba kraje powinny zostać uznane za takie państwa (niekwalifikujące się do przyjmowania dostaw broni ze Szwajcarii - PAP)" - dodał Maienfisch.

Wcześniej, w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę (24 lutego), Szwajcaria postanowiła zerwać z tradycją zachowywania neutralności i przyłączyła się do sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji i Białorusi. (PAP)

szm/ mal/