Kryzys, zawiniony – według sondaży przeprowadzonych z udziałem ok. pięciu tysięcy respondentów – głównie przez politykę rządu lewicowego prezydenta Fernandeza w okresie pandemii koronawirusa - prowadzi do powtórzenia się sytuacji z lat 2008-2009. Wówczas m.in. wskutek załamania się argentyńskiego eksportu do wielu domów zajrzał głód i trzeba było ratować sytuację m.in. rozdawnictwem żywności przez supermarkety wśród mieszkańców Buenos Aires i niektórych innych miast.

Prof. Augustin Salvia, światowej sławy socjolog kierujący „laboratorium długu społecznego” UCA – jednej z najbardziej prestiżowych uczelni Ameryki Łacińskiej - tak zdiagnozował sytuację:

Reklama

„W ciągu ostatnich miesięcy 15 proc. argentyńskiej klasy średniej zaczęło najzwyczajniej klepać biedę, chociaż jeszcze sobie nie uświadamia, że klasą średnią już nie jest”.

„To jest siedem milionów Argentyńczyków” – sprecyzował prof. Salvia.

Według jego prognoz, w których uwzględnia również „kryzys zaufania do rządu, ale także do opozycji”, w obecnej sytuacji politycznej na świecie nacechowanej brakiem stabilności wyjście z kryzysu może okazać się dla Argentyny trudniejsze niż pod koniec pierwszej dekady tego stulecia.(PAP)

ik/ jm/