Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek zamówienie 10 mln zestawów Paxlovidu, opracowanych przez Pfizer tabletek przeciw Covid-19. Nowy lek wciąż czeka na aprobatę Agencji Żywności i Leków (FDA), lecz pierwsze dostawy środka spodziewane są jeszcze w tym roku.

"Choć ta przeciwwirusowa tabletka nadal wymaga pełnej oceny Agencji Żywności i Leków, podjąłem natychmiastowe kroki, by zapewnić wystarczającą ilość leku dla Amerykanów. Dziś ogłaszam, że kupiliśmy 10 milionów zestawów przeciwwirusowych tabletek Pfizera przeciw Covid-19" - oznajmił Biden w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom. Prezydent zapowiedział, że dostawy leku rozpoczną się jeszcze przed końcem roku, i dodał, że zamierza sprawić, by środek był łatwo dostępny i darmowy.

Biden podkreślił, że choć nowy specyfik może okazać się "kluczowym narzędziem w arsenale" zapewniającym wyjście z pandemii, obecnie najsilniejszą bronią pozostają szczepionki. Zaznaczył, że w wyniku zatwierdzenia szczepionek dla dzieci w wieku od 5 lat 95 proc. Amerykanów jest uprawnionych do szczepień.

"Mój przekaz nadal brzmi: zaszczepcie się. Szczepionki są bezpieczne, darmowe i łatwo dostępne. Nie czekajcie. Zaszczepcie się dziś" - powiedział Biden.

Paxlovid jest połączeniem nowo opracowanej substancji mającej powstrzymać reprodukcję wirusa w organizmie oraz rytonawiru, środka stosowanego u chorych na AIDS. We wtorek Pfizer poinformował, że zwrócił się o zgodę FDA na wprowadzenie leku do obrotu w trybie nadzwyczajnym. Badanie kliniczne koncernu zostało przerwane przedwcześnie ze względu na przytłaczające dowody na skuteczność leku. Wyniki wskazały, że lek zmniejsza ryzyko hospitalizacji z powodu Covid-19 u szczególnie narażonych pacjentów o 89 proc.

USA nie są pierwszym krajem, który zamówił ten lek. 250 tys. opakowań zamówiła wcześniej Wielka Brytania, razem z 480 tys. zestawami molnupirawiru, innej nowej antycovidowej tabletki, opracowanej przez amerykański koncern Merck & Co. Lek ten został już zatwierdzony przez brytyjskiego regulatora, lecz wciąż czeka na aprobatę w USA i UE.

Jak podaje "Washington Post", produkcja środka Pfizera już ruszyła w zakładach w Irlandii, Niemczech i Włoszech. Firma planuje wytworzyć 180 tys. opakowań leku do końca tego roku i 50 mln do końca przyszłego.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ akl/