Poza Elżbietą Witek nie będziemy nikogo zgłaszać na funkcję wicemarszałka Sejmu - zapowiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: Nie zgłosimy nikogo innego poza Elżbietą Witek

W poniedziałek w południe na inauguracyjnym posiedzeniu zbiera się Sejm X kadencji, podczas którego nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek, że PiS wysunie kandydaturę obecnej marszałek Sejmu Elżbiety Witek na funkcje wicemarszałek Sejmu.

"Nie będziemy poza Elżbietą Witek nikogo zgłaszać, bo to jest całkowicie niezgodne z praktyką sejmową dotychczas stosowaną" - powiedział Kaczyński.

"Nie pogodzimy się z tym" - oświadczył prezes PiS, odnosząc się do wypowiedzi polityków dotychczasowej opozycji, że nie poprą kandydatury Witek na stanowisko wicemarszałka Sejmu.

Kobosko: Nie wyobrażam sobie poparcia dla Elżbiety Witek

Wiceprzewodniczący Polski 2050 przed posiedzeniem klubu był pytany, jak będzie głosować w sprawie kandydatki na wicemarszałka Sejmu Elżbiety Witek (PiS).

"Będziemy o tym za chwilę rozmawiali. Mamy pierwsze, historyczne posiedzenie naszego klubu parlamentarnego. Będziemy o tym rozmawiali. Decyzji jeszcze nie ma, ale prawdę mówiąc ja sobie nie za bardzo wyobrażam taką decyzję, że moglibyśmy poprzeć tę kandydaturę pani marszałek Witek" - powiedział Kobosko.

Dodał, że Witek jest "jedną z twarzy psucia prawa, psucia porządku parlamentarnego, psucia zasad funkcjonowania Sejmu". "Ja osobiście nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, w której ja mógłbym poprzeć panią Elżbietę Witek" - podkreślił Kobosko.

Kaczyński o szansach na utworzenie rządu Morawieckiego

Prezes PiS dopytywany, jakie szanse ma Mateusz Morawiecki na utworzenie rządu, zastrzegł, że "nie wiadomo, czy próba utworzenie rządu przez Mateusza Morawickiego skazana jest na porażkę".

"Państwo mają swoją wiedzę, a ja mam swoją" - mówił Kaczyński.

W poniedziałek o godzinie 12 odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Otworzy je marszałek senior Marek Sawicki (PSL) powołany przez prezydenta na tę funkcję. Podczas posiedzenia nowi posłowie złożą ślubowanie, wybrany zostanie marszałek Izby i wicemarszałkowie. W posiedzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który wygłosi orędzie; premier Mateusz Morawiecki złoży dymisję rządu.

PiS w wyborach do Sejmu zdobyło 194 mandaty, KO - 157; Trzecia Droga - 65; Nowa Lewica - 26; Konfederacja - 18. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mrr/