Jeszcze niedawno obawiano się, że tegoroczne wybory nieszczególnie interesują kobiety. Jak wskazywały różne raporty, zwłaszcza te młode nie były przekonane do oddawania swojego głosu. A jednak, mimo zniechęcenia, które pojawiło się po Czarnych Protestach, nie tylko zagłosowały, ale zrobiły to liczniej niż mężczyźni. W których miejscach ich wybory najbardziej różniły się od wyborów mężczyzn?

Jak zapowiadało wielu komentatorów, to właśnie kobiety dawały szansę na ostateczne przechylenie szali wyborczego zwycięstwa. Ich udział w wyborach od początku był więc bardzo ważny. Stąd też liczne akcje mobilizujące je do udziału w wyborach. Bardzo skuteczne akcje – jak wskazują najnowsze dane.

Wybory 2023. Kobiety odchodzą od prawicy

Podobnie jak mężczyźni, zgodnie z sondażem exit poll, kobiety wybrały Prawo i Sprawiedliwość. Partii PiS oddały 36,5 proc. swoich głosów. Co jednak ważne, cztery lata temu, według sondażu Ipsos, oddały tych głosów znacznie więcej, bo aż 43,1 proc. Widzimy więc, że na przestrzeni lat ich poprawcie dla PiS znacząco spada.

Fakt, że prawica traci kobiety widzimy także na przykładzie kobiecych głosów oddanych na Konfederację. Według Ipsos na partię Mentzena głos oddało w tym roku tylko 3,4 proc. kobiet,podczas gdy w 2019 było to 4,1 proc.

Warto podkreślić, że gdyby w tegorocznych wyborach głosowały wyłącznie kobiety, Konfederacja nie miałaby szans na wejście do Sejmu.

Największe różnice w głosach kobiet i mężczyzn podczas wyborów 2023

Konfederacja jest właśnie jednym z tych miejsc, w którym głosy kobiet i mężczyzn różnią się od siebie najbardziej. 3,4 proc. głosów oddanych przez kobiety zderza się bowiem z 9,3 proc. głosów oddanych przez mężczyzn. Kolejne miejsce „niezgody”? Lewica.

Kobiety, stanowiące 61,9 proc. elektoratu Lewicy, oddały na równościową partię 10,1 proc. swoich głosów. Znacznie więcej niż mężczyźni, którzy jedynie w 6,9 proc. przypadków postawili swój krzyżyk właśnie tym miejscu.

Gdzie największa wyborcza bliskość między płciami?

Minimalna różnica w głosach oddanych przez kobiety i mężczyzn widoczna jest w przypadku Trzeciej Drogi. Nie da się zaprzeczyć, że 13 proc. głosów kobiet i 12,9 proc. mężczyzn to niezwykle podobny wynik.

Jak różniły się głosy kobiet i mężczyzn w przypadku KO?

Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską, to zyskała ona 33 proc. głosów ankietowanych kobiet oraz 30,2 proc. ankietowanych mężczyzn. Różnica zatem też nie jest duża.