Na chwilę obecną nie przewiduje się poszerzenia katalogu osób nieobjętych zakazem przebywania na obszarze stanu wyjątkowego – przekazało MSWiA w reakcji na apel samorządu lekarskiego, by zezwolić medykom na udzielenie pomocy uchodźcom.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy.

Na początku października prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wystosował pisma do prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie pomocy medycznej i humanitarnej dla uchodźców przebywających na granicy.

"Apeluję o zezwolenie medykom i organizacjom humanitarnym na udzielenie pomocy uchodźcom, którzy przepędzeni z własnych domów, utknęli na ziemi niczyjej. Pragnę podkreślić, że nie odnoszę się do decyzji rządu o zamknięciu granic i wprowadzeniu w tym rejonie stanu wyjątkowego. Jednakże ochrona naszego kraju nie powinna wykluczać niesienia pomocy i okazania empatii tym, którzy są w potrzebie" – wskazywał wówczas prof. Matyja.

Izba lekarska przekazała we wtorek, że w odpowiedzi ten apel Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazał, że wprowadzenie stanu wyjątkowego podyktowane było szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

MSWiA przypomniało, że na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 2021 r. w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego zostały wprowadzone pewne ograniczenia w rejonie, w tym m.in. zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę.

Z zakazu tego wyłączone są pewne kategorie osób. Tym samym kontakt osób spoza strefy objętej stanem wyjątkowym z osobami przebywającymi w tej strefie jest ograniczony.

W piśmie zaznaczono, że prawodawca wyznaczając teren objęty stanem wyjątkowym kierował się stworzeniem możliwości niezakłóconego wykonywania obowiązków służbowych w ramach działań operacyjnych realizowanych m.in. przez Straż Graniczną w warunkach obecnego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.

Samorząd lekarski przekazał, że MSWiA poinformowało, że na chwilę obecną biorąc pod uwagę dynamikę sytuacji na granicy polsko-białoruskiej nie przewiduje się poszerzenia katalogu osób nieobjętych zakazem przebywania na obszarze stanu wyjątkowego.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 29 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.