"Jesteśmy nadal gotowi wznowić rozejm, jednak pod warunkiem, że otrzymamy przesłanie z gwarancjami od tych, którzy są protektorami terrorystów; że cywile będą mogli skorzystać z rozejmu" - powiedział Mualim na spotkaniu z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Minister oznajmił, że ugrupowanie Front al-Nusra (obecnie Dżabat Fatah al-Szam) groziło cywilom, którzy chcieli opuścić Aleppo i mieszkańcy nie mogli skorzystać z decyzji o ubiegłotygodniowym rozejmie, podjętej ze względów humanitarnych.

Mualim oświadczył też, że do tej pory obowiązuje "zakaz lotów syryjskich i rosyjskich sił powietrznych nad Aleppo".

Przedstawiciel władz Syrii prowadzi w piątek trójstronne rozmowy z Ławrowem i szefem MSZ Iranu Muhammedem Dżawadem Zarifem. Mualim oświadczył, że kraje te mają wspólne cele i prowadzą "niemal codzienną koordynację". "Jesteśmy zdeterminowani, by uwolnić każdą piędź ziemi syryjskiej od terrorystów, dlatego wysoko cenimy pomoc Rosji i Iranu w naszych wysiłkach skierowanych na osiągnięcie tego celu" - powiedział.

Ławrow na spotkaniu z syryjskim ministrem zapewnił o wsparciu Moskwy. "Będziemy czynić wszystko, co niezbędne, by wesprzeć naród syryjski w tej trudnej chwili. Tym bardziej, gdy wobec Syrii nadal obowiązują - a nawet są zaostrzane - sankcje gospodarcze, które bezpośrednio uderzają w ludność cywilną" - oznajmił.

Szef MSZ Rosji oskarżył "niektórych partnerów", że "próbują wypaczyć sens decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ i przenieść ciężar z walki przeciwko terroryzmowi na rozwiązywanie innych zadań". Oznajmił, że jest to "w istocie pobłażanie terrorystom". W tych warunkach - powiedział Ławrow - Rosja i Syria muszą ściśle koordynować wysiłki.

Obowiązujące obecnie sankcje UE wobec Syrii obejmują embargo na handel ropą, ograniczenie niektórych inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w UE oraz zakaz eksportu z UE sprzętu i technologii mogących służyć do represji wobec ludności cywilnej, a także do monitorowania i przechwytywania łączności internetowej lub telefonicznej. Restrykcje te zostały ostatni raz przedłużone w maju br. i obowiązują do 1 czerwca 2017 roku. W czwartek UE rozszerzyła sankcje wobec przedstawicieli władz oraz wojskowych Syrii, nakładając je na kolejnych 10 osób.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)