Na 14 listopada zaplanowano pierwszą ekshumację ciał ofiar katastrofy smoleńskiej - dowiedziało się nieoficjalnie RMF FM. Wtedy ma zostać otwarty sarkofag pary prezydenckiej na Wawelu.

Śledczy mają rozpocząć pracę 14 listopada nad ranem. Na czas ekshumacji całkowicie zablokowany będzie dostęp na wawelskie wzgórze. Szczątki prezydenta i jego małżonki zostaną przewiezione z krakowskiego zamku pod eskortą policji do Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam, według naszych informacji z prokuratury, od razu mają się zacząć szczegółowe badania, przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu - chodzi między innymi o przestrzenne zobrazowanie radiologiczne zwłok, a także o pobranie różnego rodzaju próbek.

Przeprowadzone też będą badania DNA. Po otrzymaniu ich wyników - być może już po kilkudziesięciu godzinach - planowany jest ponowny pogrzeb pary prezydenckiej.

W trzecim tygodniu listopada mają zostać przeprowadzone jeszcze co najmniej cztery ekshumacje: w Warszawie i Lublinie. Jak dowiedzieli się od śledczych reporterzy RMF FM, przeprowadzenie wszystkich 83 ekshumacji ma nastąpić do końca roku.