Wg tego źródła redaktor Dincer Gokce i dziewięć innych osób zostało zatrzymanych na mocy wydanego przez prokuraturę w Stambule nakazu aresztowania 35 osób w związku z dochodzeniem w sprawie domniemanych stronników mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena oskarżanego przez Turcję o zorganizowanie puczu. Gulen odrzuca oskarżenia.

Reuters pisze, że "Hurriyet" - jeden z najpoczytniejszych tureckich dzienników, który w zaistniałej po przewrocie sytuacji zajął generalnie prorządowe stanowisko - twierdzi, że wśród 35 nakazów aresztowania wiele dotyczyło dziennikarzy, lecz dokładnej liczby nie podano.

Rozprawiając się z domniemanymi zwolennikami Gulena po zamachu stanu z 15 lipca, tureckie władze zatrzymały ponad 40 tys. ludzi; formalnie aresztowano około połowy z nich. Około 80 tys. pracowników w sądownictwie, policji, administracji państwowej i innych instytucjach zostało zwolnionych z pracy lub zawieszonych w obowiązkach.

Reklama

W Turcji od 15 lipca zamknięto ponad 130 różnych mediów i aresztowano 60 dziennikarzy - informuje mająca siedzibę w Brukseli Europejska Federacja Dziennikarzy (EFD).(PAP)

mmp/ mc/