Jednocześnie zgodzili się co do tego, że po próbie wojskowego zamachu stanu, do której doszło w Turcji 15 lipca, należy zapewnić ochronę instytucji państwowych w tym kraju.

Jagland, który obecnie przebywa w Ankarze, poinformował Mogherini o wnioskach płynących z jego analizy sytuacji w Turcji oraz rozmowach, jakie przeprowadził z przedstawicielami władz tego kraju, m.in. prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem i premierem Binalim Yildirimem, oraz liderami opozycji.

W trakcie rozmowy telefonicznej Jagland i Mogherini uzgodnili, że będą w stałym kontakcie w związku z wydarzeniami w Turcji.

Skala czystek, jakie rozpoczęły się w Turcji po udaremnionym puczu, zaniepokoiła wiele europejskich rządów. Zawieszono w pełnieniu obowiązków lub zwolniono z pracy ponad 62 tys. osób, a ponad 10 tys. zatrzymano lub aresztowano.

W środę w Ankarze sekretarz generalny Rady Europy oświadczył, że ze strony Europy jest za mało zrozumienia dla wyzwań, jakie stanęły przed Turcją w związku z próbą zamachu stanu.(PAP)

ulb/ kar/