Szef MSZ Witold Waszczykowski podczas niedzielnej rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem poinformował o swoim udziale w planowanych na poniedziałek konsultacjach, które tego dnia odbędą się w Pradze z udziałem ministrów SZ państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował MSZ.Jak wynika z komunikatu MSZ, głównym tematem rozmowy szefów polskiej i niemieckiej dyplomacji były wyniki czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii. Ministrowie wymienili poglądy m.in. na temat dalszych możliwych scenariuszy funkcjonowania Unii Europejskiej.

Podczas rozmowy minister Witold Waszczykowski poinformował o swoim udziale w planowanych poniedziałkowych konsultacjach, które tego dnia rano odbędą się w Pradze z udziałem ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej. W spotkaniu uczestniczył będzie także minister Frank-Walter Steinmeier - poinformował MSZ.

Reklama

Polska z dniem 1 lipca obejmie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej.

Po sobotnim spotkaniu w Berlinie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów UE poświęconym przyszłości UE po Brexicie, szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier zapewniał, że jeszcze w sobotę poinformuje o jego przebiegu trzy kraje bałtyckie, a w poniedziałek złoży relację krajom Grupy Wyszehradzkiej, by "posłuchać, jak tam przebiega debata i jakie są oczekiwania wobec europejskiego procesu odnowy".

Szef MSZ Witold Waszczykowski poinformował w sobotę PAP, że prowadzi konsultacje co do możliwości spotkania w poniedziałek w Warszawie ministrów spraw zagranicznych państw UE ws. Brexitu.

Pytany o tę inicjatywę rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział: "Badamy możliwości zorganizowania takiego spotkania z uwagi na to, że każdy z ministrów spraw zagranicznych ma oczywiście swój kalendarz. Idea takiego spotkania została zainicjowana z niedużym wyprzedzeniem, w związku z tym trudno oczekiwać, że wszyscy ministrowie mający swoje bieżące sprawy, nagle będą w stanie je przełożyć. Liczymy się z tym. Natomiast taki pomysł się pojawił, podobnie jak ta szóstka", która się dzisiaj spotkała. Uważamy, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi, stąd też inicjatywa ministra Waszczykowskiego".

Dopytywany, czy zaproszenia wysłano także do szefów MSZ "szóstki", odparł, że "można spotykać się w różnych formatach". Przywołał wypowiedź niemieckiego szefa dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera po spotkaniu "szóstki", że "można spotykać się w mniejszych i większych grupach".

"My stwierdziliśmy, że warto także rozmawiać z tymi, którzy dzisiaj w tym spotkaniu nie uczestniczyli" - powiedział Rafał Bochenek