"Mężczyzna z Bankstown został zatrzymany w czwartek przez połączony zespół antyterrorystyczny z Sydney, działający w ramach operacji Appleby wymierzonej w osoby planujące zamach terrorystyczny w Australii" - podkreśliły służby w komunikacie.

"Sąd zostanie poinformowany, że był on (zatrzymany) jedną z osób, oskarżanych wcześniej w tej kwestii, które tworzyły dokumentację na temat przygotowań do uczestnictwa i zaangażowania w przygotowanie aktu terroru" - dodano w dokumencie.

W zeszłym tygodniu policja przeprowadziła serię operacji w Melbourne w związku z aresztowaniem, w pierwszej połowie maja br., pięciu mężczyzn, którzy zamierzali na niewielkiej łodzi rybackiej przedostać się do Indonezji i przyłączyć do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS).

Według australijskich mediów, grupa została zatrzymana pod zarzutem przygotowań do wjazdu na teren obcego państwa w celu prowadzenia wrogiej działalności. Jednym z aresztowanych był znany islamski kaznodzieja Musa Cerantonio. Był on już aresztowany w 2014 roku na wyspie Cebu w środkowych Filipinach i deportowany do Australii po tym, jak wyjawił swym zwolennikom w mediach społecznościach, że podróżował do Syrii.

Według najnowszych danych ministerstwa spraw wewnętrznych około 100 osób wyjechało z Australii, by walczyć w Syrii w szeregach takich organizacji jak IS.