W piątek ruszył program Rodzina 500 plus; premier Beata Szydło przed godz. 11 poinformowała, że przez internet złożono już ponad 20 tys. wniosków o świadczenie. Podkreślała, że program pomoże rodzinom i przyczyni się m.in. do poprawy wskaźników demograficznych.

„Dzisiaj jest bardzo ważny dzień - ruszył program Rodzina 500 plus” – powiedziała premier. Jak dodała, pierwsze wnioski zostały złożone już po północy; po pół godzinie było ich już ponad 70.

„Na ten moment jest ponad 20 tys. wniosków poprzez internet” – poinformowała szefowa rządu. „Ruszamy w Polskę, ruszamy we wszystkich województwach, ruszają +busy 500 plus+, w których będzie można uzyskać informacje” – dodała.

Premier wyraziła satysfakcję z wprowadzenia programu w tak krótkim czasie. "We wrześniu 2015 r. dałam słowo, że ten program wejdzie w życie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość będzie tworzyło rząd i tak się stało" - powiedziała Szydło. "Wszystkie polskie rodziny, które spełniają warunki, będą mogły w tej chwili, od dnia dzisiejszego składać wnioski i będą otrzymywały wsparcie na wychowanie dzieci" - zapewniła.

Szydło zaznaczyła, że ważny jest także aspekt demograficzny programu. "Polska potrzebuje dzisiaj dobrej polityki prorodzinnej, dobrej polityki prodemograficznej. To jest pierwszy (...) tak całościowy, kompleksowy, prawdziwy program prorodzinny" - mówiła.

Premier zwróciła również uwagę na skutki gospodarcze programu; przypomniała, że w tym roku zostanie na niego przeznaczonych ponad 17 mld zł, a w przyszłym - ponad 20 mld. "To będzie zastrzyk dla polskiej gospodarki" - mówiła.

"Rodzina jest najlepszą inwestycją, a dziecko to nie jest koszt, tylko właśnie inwestycja" - powiedziała premier. "To przesłanie przyczyni się do tego, że będziemy mogli z satysfakcją za kilka lat powiedzieć, że program spełnił nasze oczekiwania, że poprawiły się wskaźniki demograficzne, że polskie rodziny dzięki naszemu programowi są bezpieczniejsze, mogą planować swoją przyszłość; dla wielu rodzin to będzie faktycznie ogromna poprawa egzystencjalna, że wszystkie te założone cele będą spełnione" - dodała.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył w piątek. Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz online. Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze.

Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.(PAP)