Chcemy, żeby każda rodzina czuła się w Polsce bezpiecznie; by miała poczucie, że państwo ją wspiera na różne sposób - powiedziała w piątek w Zatorach (Mazowieckie) Beata Szydło. Premier towarzyszyła jednej z rodzin podczas składania wniosku o wypłatę świadczenia w programu 500 plus.

W piątek, w dzień inauguracji programu "Rodzina 500 plus", premier odwiedziła jedną z rodzin z powiatu pułtuskiego i wraz z nią złożyła wniosek o świadczenie w urzędzie gminy Zatory. Szydło udała się tam specjalnie przygotowanym na tę okazję "500 busem".

Szydło powtórzyła, że piątek jest wielkim dniem, bo wprowadzany jest przełomowy program, który daje rodzinie ogromne wsparcie. Jak dodała, nie tylko chodzi w nim o pomoc finansową. "Dla wielu rodzin to wsparcie finansowe ma też inny wymiar - wymiar godnościowy, wymiar poczucia bezpieczeństwa przyszłości swojej rodziny" - mówiła.

Reklama

Premier podkreśliła, że rząd dotrzymał słowa, które dał w kampanii. "Wszyscy mamy poczucie, że dzieje się coś wielkiego teraz w Polsce" - zaznaczyła.

Zachęcała rodziny, by przyjeżdżały do swoich ośrodków gminnych, ośrodków pomocy społecznej czy innych punktów wyznaczonych do realizacji programu. Zachęcała, by składać wnioski przez internet. Premier podkreśliła, że każda rodzina, która taki wniosek złoży, otrzyma pakiet 500 plus, a w nim kartę ze wszystkim potrzebnymi informacjami o programie "Rodzina 500 plus".

Minister rodziny Elżbieta Rafalska powiedziała, że liczba składanych wniosków wzrasta z każdą godziną. Z danych resortu wynika, że przed godz. 14 było ich już ponad 50 tys. Rafalska poinformowała, że zostały już także wydane pierwsze decyzje o przyznaniu świadczenia. Minister powiedziała, że zdarzają się drobne awarie systemów, ale nie ma żadnych poważniejszych zakłóceń.

Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci, do ukończenia przez nie 18. roku życia. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) wsparcie będzie przysługiwać także na pierwsze.

Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci.(PAP)