Prezydent Andrzej Duda może znaleźć wyjście z kryzysu wokół Trubunału Konstytucyjnego. Liczy na to lider Nowoczesnej, Ryszard Petru.

Oświadczył on w radiowej Jedynce, że weźmie udział w konsultacjach, zwołanych na godz. 15 przez Andrzeja Dudę. Dobrze, że prezydent zwołał takie spotkanie - powiedział Petru zwracając uwagę, że Platforma Obywatelska w poprzedniej kadencji Sejmu wybrała zgodnie z prawem trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, natomiast dwóch wybrała "nadprogramowo".

Z kolei obecny Sejm, zdaniem Petru, niezgodnie z prawem unieważnił wybór pięciu sędziów. Na ich miejsce PiS chce wybrać pięciu kolejnych i wtedy będzie 20 zamiast 15 sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Gość Jedynki powiedział, że wyjście z tej sytuacji może znaleźć prezydent. Zdaniem Ryszarda Petru, Andrzej Duda powinien przyjąć ślubowanie od trzech wybranych sędziów, natomiast Sejm mógłby wybrać dwóch kolejnych. W przeciwnym razie będzie można po kolejnych wyborach zakwestionować wyroki, jakie Trybunał może wydawać w najbliższych latach - przekonywał lider Nowoczesnej.