Rosyjska opozycjonistka Żanna Niemcowa odebrała dziś z rąk prezydentów Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego Nagrodę Solidarności.

Lech Wałęsa przed wręczeniem nagrody Niemcowej powiedział, że tylko solidarna, zorganizowana walka prowadzi do pokojowego usuwania przeszkód. Dlatego, w jego opinii, tak ważne są opozycyjne działania Żanny Niemcowej. "Gratuluję pani, tych metod walki, zachęcam by pani w dalszym ciągu wskazywała ludzi, którzy idą naszą drogą" - mówił Wałęsa dodając, że Europa i Świat może być piękny, ale wymaga to jeszcze pracy. "Chciałbym dożyć takiej sytuacji kiedy tak będzie" - dodał były prezydent.

31-letnia Żanna Niemcowa jest dziennikarką, najstarszą córką zamordowanego rosyjskiego polityka Borysa Niemcowa, opozycjonisty i obrońcy praw człowieka. W czerwcu wyjechała z Rosji z powodu pogróżek pod jej adresem.

Nagroda Solidarności jest przyznawana od ubiegłego roku, za wybitne działania na rzecz promocji ochrony demokracji i wolności obywatelskich. Nosi imię Lecha Wałęsy.
Każdy z laureatów otrzymuje statuetkę, zaprojektowaną przez rzeźbiarza Krzysztofa Nitscha. Nagroda ma również wymiar finansowy - milion euro, z czego 250 tysięcy otrzymuje laureat, 50 tysięcy zostaje przeznaczonych na wizytę studyjną w Polsce, a 700 tysięcy - na realizację programów w ramach polskiej pomocy rozwojowej w dziedzinach wskazanych przez laureata.


Pierwszym uhonorowanym tym wyróżnieniem był Mustafa Dżemilew, przywódca Tatarów krymskich, lider walki o ich prawa, wieloletni więzień sowieckich łagrów, kilkakrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.