Porozumienie w sprawie nowego programu pomocowego dla Grecji, osiągnięte dziś w Brukseli, jest dowodem na siłę strefy euro - uważa minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Porozumienie pozwoli na rozpoczęcie negocjacji z Grecją w sprawie kolejnego pakietu ratunkowego. Warunkiem jest przeprowadzenie przez Grecję niezbędnych reform. Minister Schetyna wyjaśniał w Łodzi, że trzeba jeszcze poczekać na ostateczną akceptację wypracowanego stanowiska.

- Po pierwsze musi ono być jeszcze zaakceptowane przez parlament grecki i kilka parlamentów krajów, które są zaangażowane w ten projekt, po drugie jeżeli to się uda to trzeba powiedzieć, że jest to wielkie osiągnięcie strefy euro - powiedział.

Grzegorz Schetyna docenił także rolę szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w przeprowadzeniu negocjacji w sprawie Grecji.

- Cieszę się, że Donald Tusk mógł odegrać tutaj bardzo ważną rolę osoby, która bardzo precyzyjnie, a jednocześnie w bardzo odważny sposób zbudowała te negocjacje i doprowadziła w takich intensywnych rozmowach do końca - powiedział.

Negocjacje w sprawie pomocy Grecji trwały prawie 17 godzin.