Szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała zarząd funduszu o wyniku negocjacji między greckim rządem a jego kredytodawcami - powiedział Rice.
Reklama

Zważywszy, że osiągnięte zostało porozumienie "MFW gotów jest współpracować z władzami Grecji oraz europejskimi partnerami, by pomóc we wdrażaniu tych ważnych kroków" - poinformował Rice.

"Telegraph" napisał w poniedziałek, że podczas weekendowych negocjacji premier Grecji Aleksis Cipras walczył o to, by ograniczyć zaangażowanie MFW w program pomocowy dla Grecji do marca przyszłego roku, jednak wierzyciele przeforsowali swój plan, zgodnie z którym fundusz będzie nadal jednym z kredytodawców Aten.

Komunikat przywódców strefy euro wydany w poniedziałek głosi, że Grecja musi "zwrócić się do MFW o udzielanie dalszego wsparcia, gdy obecny program MFW wygaśnie na początku 2016 roku".

Komentując założenia nowego porozumienia Lagarde powiedziała, że "jest to dobry krok ku odbudowie zaufania do Grecji".

Agencja ratingowa Standard & Poor's poinformowała na Twitterze, że dzięki zawartemu w Brukseli porozumieniu "rating Grecji może zostać szybko podwyższony, jeśli okaże się, że porozumienie wygląda solidnie".