Premier udała się do Łodzi w poniedziałek koleją; tego dnia do woj. łódzkiego pojechali też ministrowie, którzy mają zaplanowane odrębne spotkania i wizyty w tym regionie. W poniedziałek wieczorem Kopacz i ministrowie zbiorą się na nieformalnych rozmowach, gdzie podsumują poniedziałkową aktywność. Kulminacyjnym punktem wizyty ma być wtorkowe posiedzenie rządu w Łodzi.

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk powiedział PAP, że Rada Ministrów zaprezentuje w Łodzi "dobre rozwiązania" dla regionu łódzkiego. "Będzie kilka niespodzianek, kilka dużych rzeczy, z których mieszkańcy Polski centralnej będą mogli być zadowoleni" - powiedział Tomczyk.

Również sama Kopacz zapewniła w rozmowie z dziennikarzami, że w programie znajdą się dobre rozwiązania. "Będzie kilka niespodzianek, ale chciałabym to zostawić na wtorek" - dodała szefowa rządu. Wśród propozycji znajdzie się m.in. zapowiedź przyspieszenia budowy drogi ekspresowej S14 (tzw. zachodniej obwodnicy Łodzi), a także wsparcia finansowego dla Centrum Zdrowia Matki Polki.

Droga ekspresowa S14, czyli tzw. zachodnia obwodnica Łodzi, ma w przyszłości połączyć autostradę A2 z drogą ekspresową S8, biegnąc po zachodniej stronie Łodzi, Zgierza i Pabianic. Łączna jej długość to ok. 41 km. Obecnie realizacja tej inwestycji znajduje się na rezerwowej liście rządowych projektów budowy dróg. W trakcie ubiegłorocznej kampanii samorządowej Kopacz obiecała, że znajdzie pieniądze na przyspieszenie projektu; podczas niedawnej wizyty w Aleksandrowie Łódzkim przyznała, że będzie to jedna z "dobrych rzeczy", które ogłosi podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w Łodzi. Z kolei pod koniec czerwca wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski (PO) poinformował w Sejmie, że w kwietniu i w maju rząd wystąpił o pozwolenia na budowę dwóch odcinków S14: łódzkiego i zgierskiego.

W poniedziałek Kopacz zapowiedziała dwutorową pomoc m.in. dla Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka; chodzi o doraźną pożyczkę z funduszu restrukturyzacji przedsiębiorców w wysokości 100 mln zł oraz wyższą wycenę świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z NFZ. Pożyczkę otrzymają także Instytut Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka w Warszawie oraz Uniwersytecki Szpital Dziecięcy W Krakowie - Prokocimiu. Natomiast wyższa wycena świadczeń obejmie także inne instytuty medyczne, tak aby kontrakty zostały zwiększone o 2 proc. - poinformowała premier.

Dodała, że w ciągu miesiąca nastąpi zmiana rozporządzenia, tak aby możliwe było uruchomienie pożyczki doraźnej dla tych czterech szpitali. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki – ICZMP w Łodzi jest jednym z największych w kraju wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych. Placówka, w której rocznie hospitalizowanych jest 40 tys. osób, jest obecnie zadłużony na prawie 285 mln zł.

Projekt Strategii Rozwoju Polski Centralnej do 2020 r., zakłada współpracę woj. mazowieckiego i łódzkiego w zakresie m.in. nauki, badań i rozwoju, sektora kreatywnego, medycyny i farmacji, rolnictwa, transportu i logistyki. Jak mówiła PAP szefowa MIR Maria Wasiak, Polska Centralna ma być najbardziej konkurencyjnym i innowacyjnym obszarem kraju, z silną pozycją w Europie.

Działania zaplanowane w strategii mają być finansowane m.in. z krajowych i regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020, a także programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT).

Łódzki poseł PO, b. minister infrastruktury i sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wyraził w rozmowie z PAP nadzieję, że rząd potwierdzi ponadto wcześniejsze decyzje dotyczące wyboru śmigłowca H225M Caracal dla polskiej armii, który miałby być produkowany m.in. w Łodzi.

W kwietniu rząd poinformował, że w przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska do etapu testów wybrano Caracala, który oferuje Airbus Helicopters. Zgodnie z deklaracjami prezesa AH Guillaume'a Faury'ego wybór Caracala oznaczałby m.in. uruchomienie przez firmę linii montażowej w Łodzi i Dęblinie (obie lokalizacje należą do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1). Łącznie miałoby powstać 1250 miejsc pracy związanych z przemysłem lotniczym i ok. 2 tys. miejsc związanych z nim pośrednio.

Rząd wysłucha ponadto informacji ministra infrastruktury na temat: działań podejmowanych dla wsparcia samorządów w rewitalizacji obszarów miejskich oraz rządowych propozycji ułatwiających realizację potrzeb mieszkaniowych, w tym zwiększających dostępność mieszkań na wynajem. Minister infrastruktury przedstawi też informację na temat rozwoju sieci drogowej istotnej dla regionu łódzkiego. Z kolei minister kultury i dziedzictwa narodowego przedstawi informację na temat powołania Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

Odnowę obszarów zdegradowanych społecznie czy infrastrukturalnie ma umożliwiać rządowy projekt ustawy o rewitalizacji, którego pierwsze czytanie odbyło się w ubiegłym tygodniu w Sejmie. W Polsce zdegradowanych jest ok. 20 proc. obszarów miast, zamieszkanych przez ok. 2,4 mln osób. Na rewitalizację mają trafić pieniądze unijne z polityki spójności - 22 mld zł, do tego dojdą 3 mld zł z innych źródeł.

Na terenie wielu miast, ale także gmin wiejskich, znajdują się obszary zdegradowane, charakteryzujące się wieloma problemami społecznymi, zaniedbaną infrastrukturą mieszkaniową, gorszą jakością przestrzeni publicznej i zapaścią gospodarczą. Występują tam takie negatywne zjawiska, jak bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, problemy edukacyjne, wykluczenie z życia publicznego i kulturalnego, degradacja środowiska naturalnego, słaba komunikacja publiczna.

Rada Ministrów ma również przyjąć uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian Kontraktów Terytorialnych oraz określenia zakresu i warunków dofinansowania Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) na lata 2014-2020 dla województw: łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Aneksy nie wprowadzają zmian w planowanych inwestycjach. Każdy kontrakt składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy celów rozwojowych i priorytetowych inwestycji dla danego regionu. To rząd zaakceptował w ub.r. Druga część kontraktu obejmuje zapisy ws. zakresu i warunków dofinansowania RPO. Tę część ma zatwierdzić we wtorek rząd.

Wtorkowe posiedzenie Rady Ministrów w Łodzi będzie drugim tego typu spotkaniem rządu Ewy Kopacz. Pierwsze odbyło się przed dwoma tygodniami w Katowicach - Rada Ministrów przyjęła wówczas program dla regionu śląskiego. Według informacji PAP z Kancelarii Premiera, kolejne wyjazdowe posiedzenia rządu odbędą się we Wrocławiu, a następnie w Krakowie.