Prawosławny arcybiskup Aten i całej Grecji Hieronim II zabrał głos w sprawie niedzielnego referendum. Hierarcha apeluje do Greków, by głosowali na "tak", jak to ujął - "za jednością i Europą".

Arcybiskup Hieronim II w oświadczeniu opublikowanym przez prawosławną agencję prasową "Romfea" napisał, że czasy które nadeszły, są najbardziej krytyczne dla greckiego narodu od zakończenia drugiej wojny światowej. "To czasy odpowiedzialności dla nas wszystkich. Dla każdej instytucji w tym kraju, dla partii, dla cerkwi dla każdego Greka i Greczynki" - napisał zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego, religii dominującej w tym kraju.

- Powinniśmy gwarantować naszym dzieciom Grecję rozwijającą się i postępową - dodał hierarcha. Zaznacza, że Grecja należy do europejskiej rodziny. "Nie narażajmy na niebezpieczeństwa osiągnięć, które zostały zdobyte z takim trudem" - wzywa.

Arcybiskup Hieronim II jest znany ze swoich prozachodnich sympatii. Studiował w Atenach, Grazu, Ratyzbonie i Monachium. Jego poglądy spotykały się wcześniej z krytyką konserwatywnych kręgów cerkwi.