Naczelna Rada Adwokacka wyraża zaniepokojenie w związku z wyciekiem danych osobowych w opublikowanych dziś materiałach ze śledztwa dotyczącego tak zwanej afery taśmowej. Adwokaci podkreślają, że upublicznienie tych materiałów nie ma nic wspólnego z wolnością słowa.

W przyjętej dziś uchwale prezydium Rady zwraca uwagę, że zasada zachowania poufności danych osobowych powinna być zasadą nienaruszalną, przestrzeganą przez wszystkich uczestników życia publicznego, a szczególnie przez służby prowadzące śledztwo.

Prezydium NRA przypomina również o ciążącej na adwokatach tajemnicy zawodowej.

Bloger i biznesmen Zbigniew Stonoga za pośrednictwem chińskich serwerów udostępnił 13 tomów akt ze sprawy dotyczącej nielegalnych nagrań biznesmenów i polityków w warszawskich restauracjach.

Skany akt - m.in. protokołów z przesłuchań - zaczęły pojawiać się na profilu Gazeta Stonoga (należącym do przedsiębiorcy Zbigniewa Stonogi) wczoraj wieczorem. Ostatnia z galerii skanów, zatytułowana "Afera podsłuchowa. Tom XII", została opublikowana w nocy. W dokumentach widnieją dane osób przesłuchiwanych przez prokuraturę, ale także postronnych.
Sprawą ujawnienia akt zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie.