Do sądu w Nowym Sączu trafi akt oskarżenia w sprawie zagłodzonej półrocznej Magdy z Brzeznej - podał TVN 24.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko "znachorowi" z Nowego Sącza. Zdaniem śledczych, Marek H. jest współodpowiedzialny za nieumyślne spowodowanie śmierci półrocznej Magdy z Brzeznej. Grozi mu do 10 lat więzienia.

"Rodzicom półrocznej Magdy zostały postawione dwa zarzuty - nieumyślnego spowodowania śmierci i znęcania się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem. Małżeństwu grozi kara 10 lat więzienia, natomiast Markowi Haslikowi pięć lat pozbawienia wolności" - podał TVN 24.

Reklama

Prokuratura zarzuca Markowi H, że odgrywał kierowniczą rolę w narażeniu dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Dodatkowo miał bezprawnie świadczyć usługi medyczne. Przez rok śledczy dowody zgromadzili w blisko 40 tomach akt.

"Znachor" nie przyznał się do zarzutów i nie chciał składać zeznań. Z prokuraturą nie chciała też rozmawiać spora grupa osób, którym Marek H. miał udzielać porad medycznych. Z paramedycznych usług "znachora" mieli korzystali między innymi rodzice półrocznej Madzi z Brzeznej. Marek H. miał im polecić głodówkę i zrezygnowanie z opieki lekarskiej. Dziecko zmarło rok temu z głodu i wycieńczenia.

Marek H. będzie odpowiadał przed sądem z wolnej stopy. Sąd wypuścił go z aresztu z uwagi na zły stan zdrowia. Przed sądem staną też rodzice Madzi. Prokuratura zarzuca im znęcanie się nad dzieckiem. Po kilku miesiącach spędzonych w areszcie też są na wolności.