W Niemczech powstanie specjalna placówka, która ma poszukiwać dzieł sztuki zrabowanych przez nazistów. Zgodę na jej utworzenia wydali właśnie ministrowie kultury poszczególnych niemieckich landów.

Placówka o nazwie Niemieckie Centrum Strat Dóbr Kultury ma zacząć działać do końca tego roku. Pełnomocniczka rządu Niemiec ds. kultury Monika Gruetters powiedziała, że to kamień milowy na drodze do rozliczenia się ze sprawą konfiskat i rabunku dzieł sztuki przez władze III Rzeszy. Jak dodała, to nie do zniesienia, że 70 lat po wojnie w niemieckich muzeach nadal są obiekty zawłaszczone przez nazistów.

Powołanie placówki to reakcja na sensacyjne odkrycie w Monachium. Przed rokiem przypadkowo znaleziono tam ogromną kolekcję obrazów, w której skład wchodziły dzieła odebrane niemieckim Żydom po dojściu do władzy nazistów, a być może także zrabowane w czasie wojny. Sprawa wywołała międzynarodowy skandal i ożywiła dyskusje na temat tego, co znajduje się w muzealnych i prywatnych kolekcjach w Niemczech.

Reklama