Przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża rozpoczęli wyrywkową kontrolę rosyjskich ciężarówek z pomocą humanitarną dla wschodniej Ukrainy. Informują o tym rosyjskie media. Konwój, złożony z niemal 300 rosyjskich ciężarówek stoi na parkingu w pobliżu miasta Kamiensk-Szachtinskij, około 20 kilometrów od granicy Ukrainy.

Rosyjska agencja prasowa RIA Nowsti poinformowała, że znajdujący się na parkingu przedstawiciele Czerwonego Krzyża mają możliwość zajrzenia do dowolnej ciężarówki. Stwierdziła również, że na rosyjskim przejściu granicznym Donieck przez które ma pojechać kolumna, oczekiwani są dziś przedstawiciele OBWE.

Z kolei telewizja Rossija-24 poinformowała, że Ukraina uznała przewożony przez ciężarówki towar za pomoc humanitarną. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy kolumna przejedzie na terytorium Ukrainy.

- Deklaracje celne zostały wysłane do Kijowa i teraz należy oczekiwać ich akceptacji - podkreślono w reportażu rosyjskiej telewizji.

Wcześniej informowała ona, że według niepotwierdzonych informacji, Kijów nalega, aby konwój był podzielony na mniejsze kolumny. W pierwszej grupie miałoby jechać 30 samochodów, zaś w kabinach ciężarówek powinni być tylko kierowca i przedstawiciel Czerwonego Krzyża.