"Donald Tusk nie jest politykiem formatu europejskiego, dlatego nie ma szans na stanowisko szefa Rady Europejskiej" - stwierdziła w "Faktach po Faktach" socjolog Jadwiga Staniszkis. - To byłaby kompromitacja. Potrzeba tam ludzi wielkiego kalibru - dodała.

Staniszkis zapytana, czy Tusk ma szansę na fotel szefa Rady Europejskiej, odpowiedziała, że nie jest on politykiem formatu europejskiego i jego nominacja okazałaby się dla naszego kraju "kompromitacją". Dodała, że ustępujący Herman Van Rompuy jest "błyskotliwym politykiem", a "Tusk nie byłby w stanie być tak błyskotliwy". - Nie miał dużych szans - oceniła Staniszkis w TVN24.

Socjolog mówiła także o tzw. taśmach "Wprost". Jej zdaniem, to rzeczywista afera dotycząca sposobów funkcjonowania państwa, rozumienia władzy przez szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza. Dodała, że cieszy ją, iż prokuratura wszczęła śledztwo i jednocześnie dziwi, że premier nie zdymisjonował podsłuchanych ministrów. - Trudno mi zrozumieć Donalda Tuska. To inny rodzaj wyobraźni - oceniła prof. Staniszkis.