Bardzo potężne siły dążą do tego, żeby Polska nie była tym, czym mogłaby być. Trzeba się temu przeciwstawić – podkreśla lider opozycji Jarosław Kaczyński w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

W wywiadzie przeprowadzonym przy okazji kongresu „Polska: Wielki Projekt” prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński nakreślił swoją wizję geopolitycznej przyszłości Polski, jako centrum Europy Wschodniej.

Wzorem samodzielnego, niezależnego i silnego państwa, jest dla Kaczyńskiego współczesna Turcja. „Trzeba budować wspólnotę, dbać o dobry wizerunek Polski. Trzeba czynić wszystko, by polska kultura, ta unikatowa, a nie naśladowcza, rozwijała się. I trzeba wzmacniać siły militarne. Trzeba czynić wszystko, by Polska była tym, czym jest dziś Turcja. O niej mówi się, że to poważne państwo. Mój śp. brat mówił wielokrotnie, że chciałby, żeby o Polsce tak mówiono” – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Kaczyński skrytykował również dążenie polskich elit politycznych i intelektualnych do tzw. „mikromanii”, która przejawia się m.in. w godzeniu się na marginalizację interesów naszego kraju na arenie europejskiej. W tym miejscu odniósł się m.in. do słów Władysława Bartoszewskiego, który powiedział kiedyś, że „Polska jest jak biedna i brzydka panna na wydaniu”.

„Od czasu, gdy powiedziano, że Polska nierządem stoi, nikt niczego głupszego i bardziej szkodliwego nie powiedział. Niestety ten sposób myślenia prezentuje bardzo duża część ludzi, którzy dziś pełnią różnorodne znaczące funkcje w szeregu dziedzinach życia” – podkreślił Jarosław Kaczyński.