Obniżenie o połowę cen gazu ziemnego - to główny efekt rozmów prezydentów Rosji i Ukrainy. Władimir Putin zapewnił, że w Moskwie nie podpisano umowy o przystąpieniu Ukrainy do unii celnej.

Putin oświadczył po rozmowach, że Ukraina jest strategicznym partnerem Rosji. Podkreślił, że trzeba zwiększyć wzajemną współpracę gospodarczą. Putin powiedział, że Rosja jest najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy, natomiast Ukraina jest szóstym partnerem Rosji. Dodał, że dziś podpisano między innymi umowy antydumpingowe, które ułatwią ukraiński eksport do Rosji. Władimir Putin przypomniał, że w Rosji pracuje około 5 milionów Ukraińców.

Prezydent Rosji zapowiedział, że oba kraje będą kontynuować współpracę na rzecz umacniania stabilności w Europie. W przyszłym roku oba kraje będą też obchodzić 200-lecie urodzin narodowego poety ukraińskiego, Tarasa Szewczenki.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że nie udałoby się szybko podpisać umów dwustronnych, gdyby nie wola polityczna prezydenta Rosji. Dodał, że w trakcie rozmów udało się usunąć niedociągnięcia, powstałe podczas dotychczasowej współpracy.

Reklama

Trzeba tak działać, aby niedociągnięcia nie powtarzały się w przyszłości - podkreślił Janukowycz. Dodał, że podjęte dziś ustalenia przyczynią się do rozwoju wzajemnej współpracy gospodarczej. Zdaniem prezydenta Ukrainy, zakończone rozmowy potwierdzają dobre perspektywy takiej współpracy. Wiktor Janukowycz zapowiedział, że kolejne posiedzenie rosyjsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie.