Wiktor Janukowycz chce rozwijać współpracę z Rosją. Prezydent Ukrainy złożył taką deklarację w rozmowie z Władimirem Putinem.

Dzisiejsze spotkanie ma charakter strategiczny - powiedział Janukowycz. "Nie możemy się zatrzymywać, powinniśmy dalej rozwijać nasze strategiczne partnerstwo" - dodał prezydent Ukrainy. Powiedział, że problemy dotyczące dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę powinny zostać rozwiązane w sposób zadowalający obie strony.

Janukowycz dodał, że jeśli uda się dziś podpisać jakieś porozumienia, to w najbliższych dniach powinny zostać podpisane kolejne. Prezydent Rosji ze swej strony wyraził nadzieję, że spotkanie przybliży rozwiązanie najważniejszych problemów we wzajemnych stosunkach.

Główne tematy spotkania to obniżka cen rosyjskiego gazu dla Ukrainy i wielomiliardowy kredyt. Jak dowiedziało się Polskie Radio, w trakcie konsultacji trwają uzgodnienia dotyczące współpracy: przedsiębiorstw lotniczych, zakładów zbrojeniowych i kosmicznych oraz firm transportowych i rolno-spożywczych.

Wcześniej, wicepremier Dmitrij Rogozin na antenie radia Echo Moskwy ostrzegł Ukraińców, że integracja z Unią Europejską to "droga do stania w kolejce, która nie ma końca".

Za najważniejsze eksperci uznają dwie kwestie: obniżenie cen gazu i udzielenie Ukrainie kredytu w wysokości około 15 miliardów dolarów. Ukraińscy i rosyjscy politycy zapewniali, że nikt nie zamierza podpisywać umów, prowadzących do integracji Ukrainy z Unią Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu.