Niezręczność - tak szef MON Tomasz Siemoniak komentuje doniesienia "Gazety Wyborczej" na temat generała Waldemara Skrzypczaka. Dziennik opublikował list, jaki generał napisał do ministerstwa obrony Izraela. Sprawa ma związek z przetargiem na samoloty bezzałogowe dla polskiej armii.
Reklama

Kontrwywiad wojskowy i prokuratura podejrzewają, że generał Skrzypczak, wiceszef MON, wskazał zwycięzcę przetargu na drony dla polskiej armii, zanim przetarg ogłoszono - pisze gazeta.

Tomasz Siemoniak powiedział, że resort obrony wydał już w tej sprawie oświadczenie. O zachowaniu swojego zastępcy mówi, że jest to niezręczność. "Jest to korespondencja pomiędzy ministerstwami obrony, nie powinna tam być wymieniona nazwa firmy" - mówi minister.

Minister przekonuje, że cała sprawa to "uchybienie i niezręczność". Nie należy z tego wyciągać jakichkolwiek wniosków, zwłaszcza, że sam przetarg jest przewidziany na 2015 rok, jesteśmy w dialogu z 14-stoma firmami i wydaje mi się, że przykładanie tutaj jakiejś nadmiernej wagi jest nieuprawnione - przekonywał szef MON. Jak dodał, na stronach ministerstwa jest dostępny skan listu generała Skrzypczaka. Każdy może sobie wyrobić zdanie na ten temat - zapewniał.

Sprawą możliwego lobbingu na rzecz konkretnych firm zbrojeniowych zajmuje się już prokuratura. Minister przypomniał, że kancelaria premiera rozpatruje odwołanie Skrzypczaka od decyzji Służby Kontrwywiadu Wojskowego o odebraniu certyfikatu bezpieczeństwa. "Ta dzisiejsza publikacja jest bardzo na wyrost, ubolewam nad tym, że dziennikarz "Gazety Wyborczej" nie uwzględnił naszej odpowiedzi w swoim artykule" - zaznaczył Tomasz Siemoniak. Minister dodał, że premier ma czas na podjęcie decyzji w sprawie certyfikatu generała Skrzypczaka do 20 grudnia.